Wstrząs anafilaktyczny

Jeśli nasze dziecko jest silnie uczulone na kilka produktów, ale mimo uważnego czytania składu przyjmowanego jedzenia niechcący coś dostanie się do jego układu, może się to skończyć wstrząsem anafilaktycznym. Alergolog Białystok powinien przekazać rodzicom uczulonego dziecka, jak wygląda wstrząs i jak powinniśmy się wtedy zachować, gdyż jest to kluczowe dla uratowania życia.

Objawy wstrząsu

alergolog dziecięcy białystok nfz

Dziecko, które doznaje wstrząsu spowodowanego zbyt silnym natężeniem alergenu wygląda charakterystycznie. Niektóre z reakcji to na przykład bladość i zasinienie, pokrzywka, pocenie się i trudności w oddychaniu, opuchnięte usta i jeżyk, ból brzucha i wymioty, zawroty głowy i omdlenie. Jeśli zauważymy u maluch tego typu objawy, pierwszą rzeczą jest wezwanie pogotowia, następnie, w czasie oczekiwania możemy podjąć kilka działań, które pomogą w doczekaniu do karetki.

Działanie

Jeśli posiadamy w domu pen adrenaliny, należy go użyć na mięśniu udowym. Dziecko trzeba ułożyć na plecach i podnieść mu nogi pod kątem trzydziestu stopni. Jeśli straci przytomność, należy obserwować czynności oddechowe. Jeśli ustaną one na dziesięć sekund, należy podjąć się czynności resuscytacyjnych. Odchylamy głowę dziecka i w przypadku niemowlaka uciskamy klatkę piersiową dwoma palcami trzy razy, po czym wykonujemy jeden wdech ratunkowy. W przypadku starszego dziecka wykonujemy piętnaście uciśnięć obiema rękami, po czym dwa wdechy ratunkowe. Czynności powtarzamy aż do przyjazdu karetki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *